Branżowa Szkoła I stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI

Email

wojsko1 W dniu 5 maja 2016 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w prelekcji filmu „Karbala” w Domu Kultury w Chwałowicach.

 

 

 

  Film opowiadał o wydarzeniach autentycznych do jakich doszło w roku 2004 w Iraku. Wtedy to siedziba władz irackiej Karbali, City Hall, została zaatakowana przez Al-Kaidę oraz sadrystów (radykalna, formacja paramilitarna stworzona w czerwcu 2003 i kierowana przez popularnego szyickiego duchownego i przywódcę religijnego Muktadę as-Sadra. Według źródeł amerykańskich w 2007 roku liczyła około 60 000 bojowników). Grupa polskich i bułgarskich żołnierzy bohatersko odpierała kolejne ataki ze strony wrogich bojowników. Po prelekcji filmu młodzież naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu z żołnierzami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora Muśnickiego z Międzyrzecza – głównymi bohaterami filmu. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z działalnością wojsk polskich na misjach pokojowych oraz mieli możliwość zadawania pytań dotyczących funkcjonowania wojsk polskich za granicą oraz wydarzeń z Karbali 2004 roku.

 

wojsko2

wojsko3